Kentsel Dönüşüm Kredisi
Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız, hasarlı binalarınız için Kentsel Dönüşüm Kredisinden veya Kira Yardımlarından yararlanabilmenizin ilk adımı Bakanlıkça Lisanslandırılmış SERHAT YAPI DENETİM’ e başvuruda bulunarak söz konusu binalarınız için Deprem Risk Raporu almanızdır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ NASIL ALIRIM?
SERHAT YAPI DENETİM’ in hazırladığı Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binanızın Yeniden İnşaatı / Takviye Güçlendirmesi için Bakanlık ile Anlaşmalı BANKALARA başvuruda bulunarak Kentsel Dönüşüm Kredisi alabilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ HANGİ BANKALAR VERİYOR?
Kentsel dönüşüm kredisi TC Çevre ve Şehiricilik Bakanlığı ile anlaşma sağlamış aşağıdaki bankalar vermektedir. Her BANKA Bakanlıkça sübvanse edilmiş Kentsel dönüşüm kredisi kullandırmaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİ ORANLARI VE VADESİ NEDİR?
Kentsel dönüşüm KREDİSİ veren BANKALAR müşterilerine çeşitli faiz oranları ve vade olanakları sunmaktadırlar.
Genel Olarak Kentsel Dönüşüm Kredisi:
Faiz Oranı - Güncel MORTGAGE Faiz Oranının %50 si gibi düşünülebilir.
Vade ise 24 Ay – 120 Ay
Bazı Bankalar 2 yıl ANA PARA Ödemesiz Kentsel Dönüşüm Kredisi kullandırmaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALIRIM?
SERHAT YAPI DENETİM’ in hazırladığı Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için Bakanlık İl Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunulur.

Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından SADECE 1 TANESİNİ KULLANABİLİRSİNİZ.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?
SERHAT YAPI DENETİM’ in hazırladığı Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binadaki MÜLK SAHİBİPLERİ Kentsel Dönüşüm Kira yardımından yararlanabilir. Kira yardımı geri ödemesiz İstanbul için 18 ay boyunca 650 TL dir. Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından SADECE 1 TANESİNİ KULLANABİLİRSİNİZ. Riskli Binada en az 1 yıl Kiracı olduklarını belgeleyen kiracılar geri ödemesiz 1300 TL taşınma yardımı alabilir ve başka bir yerden daire alırken mülk sahipleri gibi Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirler.

NE KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANABİLİRİM?
Eviniz için alabileceğiniz Bakanlıkça Sübvanse edilmiş Kentsel Dönüşüm Kredisini aşağıdaki gibi hesap edebilirsiniz. Şuanda mevcut 100 m2 bir evinizin olduğunuz düşünelim.

Kentsel Dönüşüm Kredisi = 100 m2 x 600 TL = 60.000 TL kullanabilirsiniz.

10 dairelik ve Herbiri 100m2 olan bir Bina için Kullanılabilecek Kentsel Dönüşüm Kredisi ise;

10 daire x 100 m2 x 600 TL= 600.000 TL

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar;

1 Dairenin m2 ne kadar büyük olursa olsun en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir. 200 m2 daireniz için 200 m2 x 600= 120.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi yerine en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabiirsiniz.

1 Binada 1 hak sahibinde en fazla 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi verilmektedir. 1 Binada herbiri 100 m2 olan 10 daire sahibi iseniz 10 daire x 100 m2 x 600 TL= 600.000 TL yerine en fazla 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz.

Yukarıda hesap edebileceğiniz Kentsel Dönüşüm Kredisi Bakanlıkça Sübvanse edilmiş Faiz oranları için geçerli olup; BANKALAR ek kredi kullandırabilmektedirler.